Korábbi blogbejegyzéseink egyikében már futólag említettük, hogy 2024 áprilisától bárki utalhat fizetési kérelemre.

 

A fizetési kérelem azért jó, mert időt és magánszemélyként pénzt spórolhatunk vele. Viszont a lehetőség olyan új, hogy az emberek nem használják, mert nem került még a mindennapi köztudatba. A lényege, hogy az online fizetési kérelemmel úgy is kaphatunk átutalással valakitől pénzt, hogy csak az e-mailcímét vagy telefonszámát ismerjük.

 

Hogyan működik a fizetési kérelem?

 

Az eseti utalásokat mindig a fizető fél indítja útjára. Ezen egyszerűsít a fizetési kérelem indítása, ha mindkét félnek van bankszámlája. Ugyanis, ha valakitől pénzt várunk, akkor mi is kezdeményezhetjük a tranzakciót. Ebben az esetben a másik félnek már csak jóvá kell hagynia azt egy engedélyezéssel. Akkor, ha a fizetési kérelmet fogadónál be van állítva egy másodlagos számlaazonosító (e-mailcím, telefonszám, adóazonosító) még a számlaszámot sem kell ismernünk, elég a másodlagos azonosító.

 

Fizetési kérelem indítása vagy fogadása csak a bankok és a rendszerbe regisztrált cégek online felületein van lehetséges. A kérelem küldése vagy fogadása önmagában még nem jár pénzmozgással. Az utaláshoz szükséges, hogy a fogadó fél 60 napon belül elfogadja a kérelmet. Ha nincs elfogadás, akkor sosem valósul meg az utalás. Az engedélyezés mellett természetesen elutasításra is lehetőségünk van. Viszont a kérelem elfogadása után a pénz néhány másodpercen belül megérkezik a kedvezményezetthez. Küldőként vissza lehet hívni a már elküldött kérelme, ekkor fizetni sem kell érte. Fogadóként korlátozottabbak a lehetőségek. A közlemény módosítható, az összegen azonban csak akkor változtathatunk, ha a kérelem küldője engedélyezte. Ha nem szeretnénk elfogadni a kérelmet, megjelölhetjük az elutasítás indokát.

 

Mely bankoknál lehet fizetési kérelmet küldeni?

 

2024. április 1-jétől a bankoknak ugyan kötelező fogadni a beérkező fizetési kérelmeket, a küldésre azonban még nem vonatkozik a szabály. A küldési és a fogadási limit 20 millió forint. Nem csak bankok vannak a küldésre regisztráltak között, ennek érdemes utánajárni.

(A csoportos beszedés lehetősége továbbra is megmarad, aki ilyen módon fizeti a havi számláit, annak nem kell használni a fizetési kérelmet.)

 

Mennyibe kerül a fizetési kérelem használata?

 

Magánszemélyek számára a fizetési kérelem fogadása és az azzal összefüggő tranzakció díjmentes, nem kell utána tranzakciós illetéket fizetni. A fizetési kérelmek küldése ellenben nem ingyenes szolgáltatás, azért külön fizetni kell, akárcsak az eseti átutalásokért. A szolgáltatást kínáló bankok azonban többnyire elengedik a díjat. Bankon kívülre indított fizetési kérelem összege magasabb, mint a belső. Azzal is számolni kell, hogy a másodlagos számlaazonosító rögzítésének, törlésének és módosításának is van díja. Online, mobilbankkal a művelet önállóan, néhány perc alatt megoldható, ilyenkor az ára is kedvezőbb. A másodlagos számlaazonosítót évente meg kell erősíteni, ezért szintén felszámolhatnak díjat a bankok.