Először is jelentősen változnak márciustól a vámjogi képviselet és az ahhoz kapcsolható import áfa kezelésének szabályai.
2025 márciusától olyan szigorítások lépnek életbe, amelyek érintik az importőröket és a vámjogi képviselőket is. Ennek következtében csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet az áfa megfizetése nélkül, önadózással vámkezelni az árukat. 2025. március 1-je után, a közvetett vámjogi képviselő az importőr helyett csak abban az esetben gyakorolhatja a levonási jogot a korábbi feltételek megléte mellett, ha a vámjogi képviselő megbízható adózói státusszal rendelkezik. Továbbá az importőrnek havi áfabevallónak kell lennie és nem lehet az Art. (adózás rendjéről szóló) szerinti kockázatos adózó. Akik nem ilyenek, azokat ellenőrizni kell. Ha a vámjogi képviselő nem vagy nem megfelelően végzi el a partnerellenőrzést, akkor jogszabálysértő módon alkalmazta az Áfa levonási jogot és a szankciók alkalmazása mellett az import áfa befizetése is terhelheti.
A szakértők szerint ezek a változások többletterhet és magasabb kockázatot jelentenek a közvetett vámjogi képviselők számára. Ha a közvetett vámjogi képviselő nem vállal olyan vámképviseletet, ami importáfa megfizetése nélkül teszi lehetővé a vámjogi szabadforgalomba-hozatalt, akkor az importőrnek két lehetősége marad a vámkezelésre. Az egyik, hogy normál eljárásban a 27 %-os áfa megfizetésével kezdeményezi a vámkezelést. A másik, hogy az import vámkezelést nem Magyarországon, hanem másik tagállamban kezdeményezi importáfa megfizetése nélkül. Ami egy másik tagállamba történő átszállítási kötelezettséggel jár.
Amire még ebben a hónapban figyelni kell!
A 2026. január elsejétől érvényes kedvezményekre vonatkozó kérelmeket legkésőbb 2025. február 28-áig kell benyújtani. Ezt azoknak a vállalkozásoknak kell szem előtt tartani, amelyek jövő év elejétől vámtehertől mentesen vagy csökkentett vámteherrel szeretnének importálni az Európai Unióban nem elérhető, vagy csak korlátozott mennyiségben beszerezhető árucikket.
A speciális vámkedvezmények célja, hogy megerősítsék az uniós gyártók versenyképességét és termelési kapacitását a harmadik országbeli szállítókkal szemben. A vámfelfüggesztés kizárólag olyan termékekre adható ki, amelyekhez hasonlót az EU-ban nem állítanak elő. Abban az esetben, ha egy adott áru ugyan megvásárolható a közös piacon, de nem fedezi az uniós felhasználók igényeit, akkor arra úgynevezett vámkontingens keretében egy meghatározott mennyiségig élhetnek a fenti lehetőséggel.